Pokud cesta zrovna není cíl, tak (pro nás) nemá cenu jezdit autem dál než 1 500 kilometrů. To už jsme si ověřili několikrát.
Pokud to jde, snažíme se tam (na místo naší dovolené) doletět. Většinou je to pohodlnější a rychlejší, tudíž bez hádání o tom kdo bude zrovna řídit, proč jedeme pomalu, kdo si nedá pivo, kde se najíme, zastavíme, vyčůráme… Prostě ponorka se omezuje pouze na den odletu, protože se samozřejmě poštěkáme proč zase někam táhnem, co jsem zapoměl zabalit, že zase chcípnou kytky, že se do batohu nevejdou přezuvky a Pepa nemá plíny. Já jsem flegma takže mávnu rukou a plíny koupím až doletíme. Po nastoupení do letadla to z ní opadne a je celou dovolenou klid. 🙂
Neplánujeme to tak, že teď mě napadlo, že chci jet do Španělska a musím tam za 14 dní něco sehnat. Kdepak, my máme seznam destinací kam chceme, a jen čekáme, až se objeví nějaká akce, výhodná nabídka, nebo zajímavá kombinace. Jsme připraveni vyrazit skoro kdykoliv a kamkoliv. Obvykle máme každý rok dlouhodobě plánované 2-3 cesty několik měsíců dopředu, protože nejlepší akce jsou obvykle v zimě na léto a naopak.
Letenky a dopravu obecně zařizujeme u nízkonákladových aerolinek na azair.cz. Jsem zaregistrovanej na několika fórech o cestování a nechávám si posílat upozornění z cestujlevne.cz, akcniletenky.cz, honzovyletenky.cz a ono se to časem zase změní objeví se něco nového. Na facebooku mám taky nějaké skupiny. Pro dobrou cenu je potřeba něco času obětovat.
Typický příklad:
- Kanárské ostrovy – lítáme tam téměř každý rok už nejméně 12 let. Většinou někdy na podzim. Obvykle říjen až listopad. Koupat se tam dá, moře má kolem 25°C a venku je tak 25-30°C.
- Zájezd do hotelu na týden pořídíš tak zhruba od 13 000,-
- Samotnou letenku s ČSA – pokud tam zrovna tento rok letí – tak za 8 000
- s nízkonákladovkou pořídíš zpáteční letenku obvykle kolem 3 000,-, ale s Ryanairem jsme letěli i za 1 600,-.
No a v čem je rozdíl?
ČSA:
- Na lešti musím být 2 hodiny předem.
- Můžu si s sebou vzít 20 kilo kufr.
- V Praze nastoupím chobotem.
- Let trvá 4 hodiny.
- V letadle dostanu lahev vody a bagetu.
- Na kanárech vystoupím u hangáru rovnou na plochu.
- Cena 8 000,-
Nízkonákladovka:
- Na lešti musím být 2 hodiny předem.
- Můžu si s sebou vzít malej batoh.
- V Praze nastoupím do autobusu a dovezou mě k letadlu.
- Let trvá 4 hodiny.
- V letadle si můžu koupit lahev vody (2 EUR) a bagetu (5 EUR).
- Na kanárech vystoupím u hangáru rovnou na plochu.
- Cena 3 000,-
Cestovka – stejne jako ČSA ale:
- odlet charterem je obvykle v nejméně vhodnou dobu, klidně ve dvě ráno.
- celou dobu tě buzeruje děsně příjemnej delegát od cestovky.
- jídlo na palubě samozřejmě nedostaneš.
- termín dle cestovky bez možnosti improvizace a změny
- Cena od 13 000,-
Na Kanáry si beru plavky a tričko. Potřebuju 20 kg kufr? Rozhodně ne! Pokud nevydržím 4 hodiny bez jídla a pití tak si tu bagetu a vodu na palubě koupím za 5 EUR. Rozdíl je proti ČSA 5 000,- a teď to vynásob počtem osob které jedou a počtem výletů za rok. U nás to dělá 3 lidi x 3 výlety x 5000,-. To dá chápat jako úspora ročně bratru 45 000,- (Poslední výlet na Kanáry 11/2019 nás stál komplet úplně se vším včetně dopravy, ubytování půjčení auta, všech vstupů, poplatků, benzínu, jídla, výletů, restaurací a dobrého pití pro 3 lidi na 11 dní 37 518,-).
My si myslíme, že to je dostatečná motivace, neutratit za cestování majlant…
A nejzajímavější letenky co se nám podařilo ulovit?
- Tak rozhodně vede Brno – Londýn – Brno za 2 x 0,5 EUR (ale to už je dost dávno).
- Praha je obecně drahé letiště, takže zpáteční letenku Praha – Lanzarote za 1 600,- považujeme za skvělý úlovek.
- A Praha – Reykjavík – Praha za 2 480,- je také luxus.
A to už jsme hodně zpohodlněli. Bydlíme kousek od pražského letiště a hlavně kvůli prckovi hledáme vetšinou už jen lety z Prahy a bez přestupu. Pokud nebudeš línej a dojedeš si někam dál na levnější letiště, ceny budou mnohem zajímavější. Hodně toho lítá z Krakova a Katovic, občas se něco objeví i na letištích Linec, Drážďany a Bratislava. Nicméně Mekka všech cestovatelů je Frankfurt (FRA) a nebo kousek vedle Hahn (HHN) pro Ryanair.
A to se bavíme o přímých letech, pokud půjdeš do přestupu a nebo ti nebude vadit přespat ve spacáku někde na lavičce na letišti (Londýn, Brusel, Paříž, Miláno…), bude cestování úplně za hubičku. Obvykle se takhle dá najít zpáteční letenka okolo 2 000,- kamkoliv po Evropě a na sever Afriky.