Jelikož cestujeme hodně často a nechceme vydělávat jen na cestování, snažíme se utratit za ubytování a dopravu co nejméně. Jsou to obecně nejdražší položky v seznamu a raději ty peníze prožereme, než je dát za dopravu a ubytování.
Takže, jak řešíme ubytování? Na ubytování se dá ušetřit spousta peněz. Jelikož v Čechách nemáme problém spát pod širákem, ve stanu, v karavanu, na ubytovně nebo v maringotce, nevím proč bychom měli hodnotit dovolenou podle poctu * v hotelu. Ale jistě, v hotelu bydlíme někdy taky, má to své výhody to nepopírám. Například my ale neočekáváme, že nám někdo připraví snídani do postele a že budu mít vedle postele kůži s hlavou tygra a ani nepotřebuju mít každý den ustláno, z ručníku labutě a okvětní lístky růže rozházené po celé ložnici. Ubytování bereme tak, že potřebujeme mít kde se vyspat, sprcha je občas potřeba a vybavená kuchyň je příjemný luxus. Ubytování hledáme primárně na Airbnb.
Vyberu místo, nastavím maximální cenu a vybírám. Nabídek je po celém světě přehršel, stačí si vybrat. Na tomhle způsobu ubytování se nám líbí, že bydlíme u někoho doma. Prostě přijedeš k někomu cizímu na návštěvu a on tě nechá přespat. Někdy máme celý byt nebo dům úplně pro sebe, nebo bydlíme v pokoji a majitel je vedle. Večer můžem pokecat, poznat se, udělat si představu o způsobu života domorodců, ochutnat jejich jídlo a způsoby. Zjistit něco a zemi a oblasti kde jste a nechat si doporučit kam se podívat a co dělat. Nám to takhle vyhovuje a kontakt s hostitelem a nebo jinými hosty bereme jako příjemný bonus našeho cestování.
A příklad zajímavého ubytování?
- Izrael: u beduínů na poušti ve stanu
- Island: 14 dní v autě, ve kterém jsme jeli kolem celého ostrova.
- Čína: v centru Pekingu, celý týden u fantastického Číňana, se kterým jsme si nerozuměli ni slovo, domlouvali se pomocí překladače v mobilu a každý večer se společně nařechtali na mnoho let dopředu.
- Rusko: Sank Peterburg – Squatt v opustěném pivovaru. Hodně zajímavá zkušenost.