Datová schránka

A opět jsem se rozčílil do běla…

Velice by mě zajímalo jak takovouhle věc dokáže aktivovat Běžný Franta Uživatel?

Pracuju v IT už 18 let, něco vím o HW, něco o internetu, programovat umím taky, dělám internetové projekty – vím o čem mluvím.  A z mého pohledu, kdybych měl mým klientům podstrčit něco tak příšerného, čím jsem dnes prošel sám… asi bych dostal okamžitou výpověď ze všech svých smluv, asi by mi přestali platit za mé služby a asi bych umřel hlady. Ne tak náš vypečený stát, který si na nás vymyslel Datové schránky.

Princip chápu, dovedu ho vysvětlit a rozumím důvodům vzniku. Nikoli však provedení.

Přijdu na poštu, protože jsem žádnou obálku, tak jako tisíce dalších firem, nedostal. U okénka byli tentokrát příjemní. Po cca půl hodině odcházím s lejstrem které mě opravňuje tento vynález používat.

Teď k tomu co se děje u počítače:

1, Aktivace schránky

Zadám URL z příchozího e-mailu a nestačím se divit. „Váš prohlížeč není kompatibilní“ Podporujeme pouze Internet Explorer nebo FireFox. No valím oči. IE jsem povinně zrušil na všech PC a běžně používáme Chrome. Tedy dobrá i FF má určitou míru mých sympatií.

Instalace certifikátu proběhne poměrně snadno a i podle návodu se dá postupovat, i když je napsán pouze pro IE a nezkušený uživatel FF by se asi divil co se po něm che při ověření pravosti instalovaných certifikátů.

Ovšem najednou co nevidim???  „ID virtualni obálky“ a „ID datové schránky“ a kde to jako mam vzít??? Blbě zírám do obrazovky a myslím si, že si ze mě někdo dělá legraci. Čtu pozorně několikrát příchozí e-mail s odkazem na aktivaci který se jmenuje:

„Přístupové údaje do Informačního systému datových schránek“

ale e-mail, krom odkazu a několika bezcenných řádcích textu o neplatném certifikátu, obsahuje pouze upozornění „Na tuto zprávu neodpovídejte.“

Marně se snažím přijít na to, kde vzít ony nutné ID? Samozřejmě jsou na tom papíře který jsem dostal na poště, ušetřilo by mi 15 minut času, kdyby tato veledůležitá informace byla obsažena v tom mailu. Na zmíněném kusu papíru jsou všechan ID která potřebujete, dokonce jich je tam uvedeno i několik navíc. To asi proto, aby bylo zjišťování té správné kombinace šťavnatější.

Papír obsahuje takovou velkou tabulku, kde je všechno možné o mě a o mé firmě, a dole úplně na konci poslední věta na celém papíře, těsně nad podpisem, tam co už nikdo nečte (protože lidi jsou zvyklí, že ty důležité informace jsou VELKÝM PÍSMEM, v rámečku, někde nahoře), je uvedeno: „Pro aktivaci vaší datové schránky použijte identifikační údaje virtuální obálky PWD11111 a ID vaší datové schránky blablabla.“ Tak, a přes tyhle udaje se mi paní na poště podepsala a ještě jsem tam k tomu navíc dostal parádní  kulatý razítko…

Může mi to někdo vysvětlit???

Ano, povedlo se pod lupou a  mikroskopem rozluštit ony ID a zadat, po několika neúspěších, správně a do správných políček.

Děkujeme vaše schránka byla aktivovaná.

Ovšem opět jen čumím a nestačím se divit. Vygenerované heslo neobsahuje jediný inteligentní znak. Nejsem puntičkář, umím psát všemi 10ti, znám rozložení 4 klávesnic a heslo se mi povedlo opsat na poprvé, ale vsadím se s kýmkoliv, že Normální člověk nedokáže na své vlastní klávesnici opsat následující znaky do pole s puntíkama místo znaků správně:

]*?*$j5T#/

Omlouvám se, ale nevěřím!

Schránka aktivována, hurrrrá. Heslo jsem si prozřetelně opsal, neb na e-mail, bohužel, autoři tento vygenerovaný nesmysl nejsou schopni zaslat. Co kdyby mi zrovna teď někdo vypnul elektriku /nic by se asi nestalo neb vlastním UPS :)/ ???

2, Co dal? Po aktivaci, by to chtělo někam pokračovat… nojo, ale kam? Věřte nebo ne, nikde, opravdu nikde v celém tomto postupu instalace certifikátu, a aktivace schránky, v mailu s aktivačním odkazem, na stránkách czechpointu, ani na papíře z pošty není napsáno co teď? Fajn, mám schránku a dál??? Co dál, kam dál. Opravdu se nestačím divit….

Tak zkouším přítele Google: datová schránka. Bingo! www.datoveschranky.info. Kdo by čekal, že se dokliká je na omylu, stejně jako já.

Na stránce je krásný velký odkaz „Vstup do datové schránky“  –  kliknu a nic… a opět až na konci, dole kde nikdo normální důležité informace nečeká, je malá nenápadná poznámka: „Z bezpečnostních důvodů zadejte adresu do webového prohlížeče přes adresní řádek:  www.mojedatovaschranka.cz“

No je toto normální???

Mimochodem, hned druhý odkaz na Google je, kupodivu, na Ministerstvo vnitra, odkud se, pro změnu, na svou datovou schránku také nedostanete.

3, Tak jsme se dostali na www.mojedatovaschranka.cz

Hned to po Vás chce to příšerné heslo, po zadání, si ho zadáte ještě jednou, protože to pro změnu po Vás chce, aby jste si ho změnil na něco rozumného – chvála Bohu – autor snad dostal rozum? Na e-mail s vygenerovaným heslem však opět zapomeňte. To se přeci, ve slušné společnosti, nedělá.

Pozor ještě není vyhráno! Čeká nás opět velice zajímavý a technický úkol.

Když jste se dostali až sem, a vaše martyrium by mělo být korunováno úspěchem věřte, že vaše zklamání může být nesmírné. Oni totiž po vás budou chtít ještě nějaké další nesmyly – jako nainstalovat do prohlížeče 602XMLFiter. (Nebudu rozebírat, proč zrovna tento nesmysl.) Problem je v tom, že pokud nejste zrovna přihlášen s administrátorskými právy, což slušný uživatel Windowsů není, tak to prostě a jednoduše neuděláte. A pokud je Váš IT co k čemu, tak vám ani takový přístup neumožní, v konečném důsledku ho budete muset obtěžovat stejně.

Já si naštěstí mohu dovolit heslo do Admina znát, takže pokračuju.

Informace na obrazovce FF jsou trochu zmatene:

„Bezpečnostní nastavení Vašeho prohlížeče může zablokovat instalaci doplňku pro práci s datovými schránkami. V takovém případě musíte instalaci povolit ve žlutém pruhu, který se objevil v horní části Vašeho prohlížeče.

Pokud se žlutý pruh neobjevil, instalace doplňku ani po několika minutách neproběhla a nezobrazilo se Vám o ní potvrzení na této stránce, požádejte o součinnost vašeho správce IT nebo kontaktujte informační linku datových schránek.“

Žlutý pruh se objevil, ale přesto se FF tváří, že něco dělá, ovšem nic nedělá a to ani po několika minutách, takže kliknutím do onoho žlutého pruhu aktuvujeme stáhnutí „zásuvného modulu“. A  – opět to nefunguje jak by mělo – Objevuje se vykřičník s hláškou Neznámý zásuvný modul.

Je nutná ruční instalace. Pro někoho jasná a jednoduchá věc – pochybuji však, že pro všechny.

Po instalaci se objevi nenapadne okenko že je nutne FF restartovat. Budiž – proběhne i restart.

Nainstalováno! Hotovo! Objeví se žluté okno, že nám děkují, že nás okradli o hodinu času a připojí krásné tlačítko s popisem: „Nyní můžete pokračovat přihlášením do své datové schránky – stačí kliknout na tlačítko OK“ – bohužel se dostanete jen o stránku zpět, kde, Světe div se, žádná přihlašovací stránka samozřejmě není.

Na závěr už jen informace o přihlášení – po všem tomto nainstalování se změní hlavička přihlašovacího formuláře na stránky a místo ID Datové schránky na které jsme byli, až do této chvíle,  zvyklí po nás najednou chtějí „ID oprávněné osoby“, což se nápadně shoduje s popisem jedné konkrétní kolonky ve formuláři z pošty. Samozřejmě mají na mysli stené ID jako bylo používané po celou dobu. Jen je to jinak nazvané. Ale proč už mě to vlastně ani nepřekvapuje?

About Mirek Šalamon

Jsem programátor na volné noze a cestovatel.
This entry was posted in Blog. Bookmark the permalink.

9 Responses to Datová schránka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *