Jak jsme chtěli ušetřit…

No, jak už název napovídá a čtenář tuší, vyšlo to nakonec mnohem mnohem dráž.

V každém z nás je tak trochu skrblík, a na netu existuje velice dobré a lehce čitelné konkurenční prostředí. A my potřebovali nějaké to železo – nic extra – novej kompík, sami si ho poskládáme, součástkám rozumíme, vybereme to nej a podivame se na Zboží.cz co nám vyplivne za ceny. Inu, vybrali jsme. Jen pro zajimavost u našeho „Velkého“ dodavatele stála vybraná sestava cca 14 500,- ale tytéž součástky jsme na netu objednali u „Nejlevnějšího“ dodavatele (jediná podmínka byla Praha – kvůli připadné reklamaci).  Ušetřili jsme za celý počítač cca 3 500,-!!! ANO slušná částka.

(… rozhovory jsou zkrácené a obsahují jen to nejpodstatnější … )

Pátek:
Povedlo se, web je pomerně čitelnej, výběr zboží pohoda, sortiment stejnej jako všude jinde, objednávka jednoduchá, okamžitá odpověď s číslem objednávky a prolinkem do skladu. Vše jak má být.

Za necelou hodinu mě příjemě překvapil telefonát zaměstanance firmy s tím, že zboží je objednané a bude vpondělí, a že jestli chci, tak mi ho dokonce dovezou domů a zadarmo. Prý to mají okolo cestou domů. Nu proč ne?

Pondělí:
Večer telefon, auto stojí před barákem, příjemný chlapík se usmívá, sboží sedí, penízky mění majitele, ještě doklady, potřepem si pravicí a ja s úctou sundávám klobouk…

Jenže…

Středa:
Za dva dny, kdy všechno bylo sestavené zfunkčené a nakonfigurované, ejhle, na desce nejde síťovka! Telefon: „Dobrý den, ja bych potřeboval reklamovat to a to… “

„Nezlobte se já teď nemám čas. Zavoljte mi tak za 2 hodiny“
„COŽE???“
… Poslušně volám za 2 hodiny

„Hmm, tak já to zkusím vytelefonovat, dáme vám vědět, a zítra vám tu desku vyměníme.“

Čtvrtek:
Celý den se nikdo neozval tak ve 2 odpoledne uz nemám trpělivost čekat a volám zase sám:
„No já vám to vyměnit nemůžu kus za kus – protože kdyby to nebylo vadný tak si ji pak můžu namazat na prsa. Musím ji nejdřív vidět a zkontrolovat.“

Nepomohlo, že jsem mu vysvětloval, že jsme tu taky samí odborníci na počítače, že tomu rozumíme a že poznat, že nejde síťovka, není zase až tak uplně těžký, a že nepomůže ani flash Biosu atd… ok, rezignuju a osobně jedu na druhou stranu Prahy do Kolodějů desku odnést.

„Dobrý den, tak jsem tady s tou deskou!“
„Jo dobře, nechte mi ji tady, já teď na to nemám čas.“
„COŽE???“
„Večer až se vrátim, tak se na to podivám.“

Ok vidím, že to nemá smysl a rezignuju podruhé. Záručák, reklamaci a padám.

Pátek:
„Haló, jsem u vás včera reklamoval tu desku můžete mi říct kdy ji dostanu vymeněnou?“
„Teď na to nemám čas!“
„COŽE???“
Už je mi jasné, že budou problémy…
„No, ono to není kompletní, chybí tam krytka na patici na procesor, a nevím jestli mi to zreklamujou.“
„COŽE???“
„Já to tam pošlu a uvidím co mi řeknou.“
Už jsem to vzdal a říkám si – jo, já to chápu, je mi to jasný…

Pondělí:
„Dobrý den… tu desku“
„Nezlobte se nemám čas!“
„COŽE???“

Úterý:
„Tu desku“
„No právě jsem se na to díval a fakt tam ta síťovka nejde.  Takže to pošlu.“
(Původně jsem to měl mít vyměměné kus za kus druhý den, no.)

Dobře, rezignoval jsem už po několikáté s tím, že mi dá zítra vědět.

Středa:
Nikdo se neozval

Čtvrtek:
Jsem na služební cestě v Brně – 15,00. Už jsem fakt naštvanej, nikdo se neozval, a proto volám sám.

„Dobrý den,…“
„Já nemám čas, já se vám ozvu.“
„COŽE???“

Sedím v autobuse a v pohodlí servisu StudentAgency s kávou v ruce a na svym notebooku a pohodový wifi po celé cestě z Prahy až do Brna objednávám tutéž desku u našeho „obvyklého“ ověřeného dodavatele, kde se reklamace řeší okamžitě, kus za kus, nebo vrácením peněz, s úsměvem a omluvou.

Pátek:
10.00 kurýr zvoní u dveří a nese objednaou desku – funkční novou. Za 20 minut je počítač hotovej a můžeme fungovat vesele dál.

Čili o čem to bylo:

Ceny:

  • Deska běžně stála 2003,-
  • Koupili jsme ji za 1759,-

Náklady:

  • 9 x telefon Pánovi co nemá čas á 2 min x 3 kč = 54,-
  • Cesta autem na reklamaci přes celou Prahu tam a zpět: 8kč/km 48km = 384,-
  • 2 hodiny ztráta času: 1000,-
  • Cena nové desky: 2003 + 149 dobírka
  • 7 pracovních dní času člověka, který nemohl pracovat protože… 28000,-

Součet:

  • Celková úspora: 244,-
  • Celkové náklady a způsobená ztráta: 31 590,-

Vyúčtováno, podrtženo, sečteno, cakum prdum, bratru:

31 346,- !

Takže až vás někdy napadne ona osvícená myšlenka „dyk je to jedno kde to koupim“ a najdete na netu nějakou zajímavou „levnou“ firmu kde koupíte to samé výhodně, přemýšlejte proč je to levné a co se může stát, kdž se něco stane. My už zůstáváme u našeho ověřeného dodavatele, byť dražšího, ale v této chvíli už dovedeme ocenit přidanou hodnotu jejich služeb a kvalitní servis.

Dnes je úterý, 15 dní od nákupu a 12 dní od reklamace a Pán, který nemá čas, ještě asi stále nemá čas do dnešního dne se neozval. V klidu mu nechám jeho 30 dní na reklamaci. A pak mu tu desku s úsměvem vrátím, protože mám ze zákona právo vrátit nepoužité zboží do 30 dní bez udání důvodu. Ať si ji pak třeba namaže na prsa!

Jo a pokud by jste chtěli náhodou vědět kde seženete toho Pána co nikdy nemá čas, tak vězte že jeho eshop naleznete zde: http://ledovka.cz nebo http://icetech.cz

IceTech s. r. o.
K Hořavce 1
Praha 9
IČO: 28242025
DIČ: CZ28242025

a Pán co nemá čas se jmenuje Zdeněk Soukup.

Přejeme příjemné nakupování  a hlavně – žádné reklamace!

😉

Doplnění výsledku (30.8.09):

firma se samozřejmě neráčila žádným způsobem ozvat sama a proto jsem několik dní po uplynutí oné 30 tidenní  lhůty opět volal sám. Bylo mi oznámeno, že mi byla zaslaná SMS (která pochopitelně nedošla) s žádostí o číslo účtu kam mi mají být zaslané peníze za reklamaci. Proč SMS? Pravděpodobně proto, aby nešlo dohledat a dokázat, že nic neposlali. E-mail by se preci neztratil, že? Tedy jem poslal číslo účtu a zase čekal… a nic se nedělo. Po 3 týdnech jsem telefonoval znovu a bylo mi sděleno, že na vrácení peněz z reklamace mají 30 dní.

Nutno dodat, že tento 30tý den opravdu byly peníze na mém účtu. což je (pokud vynechám dodávku a vstřícnost až do doby reklamace) jediný dodržený termín touto společností.

Na druhou stranu jsem už byl natolik unaven, že jsem podrobně nezkoumal jejich obchodní podmínky, ale divil bych se kdyby tam bylo cokoliv o 30 ti denní lhůtě na vrácení peněz (natož zákonné). Divil bych se proto, že sami e-shop provozujeme, a reklamace musíme vyřizovat také.

Každopádně se tím vyčíslená suma způsobené ztáty samozřejmě zvýšila o 2 měsíce úroků z této částky.

„Naštěstí“ šlo v tomto případě JEN o 2000,- ale na eshopu mají i mnohem dražší věci. Co kdybych chtěl reklamovat třeba: SIGMA 200-500/2.8 EX DG s bajonetem Nikon za 525 000,- ? být 2 mesíce bez půl míče… no nevím jak by se to někomu líbilo.

Dodatek  (17.6.09) :

Tak jsem se dostal i k jejich obchodním podmínám.

Nakonec jsem tu práci přeci jen dal a jejich Obchodní podmínky i Reklamaní řád přečetl. Zásadní pasáže jsou zde. Čtěte dobře:

Výňatek z Reklamačního řádu:

i) V případě odstoupení od kupní smlouvy či poskytnutí slevy z kupní ceny je příslušná platba vrácena Kupujícímu převodem na bankovní účet nebo předána v hotovosti na pokladně v místě podnikání.

Tady zcela chybí údaj o čase vrácení.  Takže mám vlastně štěstí, že, asi omylem, na tento můj případ použili část z Obchodních podmínek která s tím naším případem neměla nic společného:

Vrácení zboží:

Po převzetí vráceného zboží se prodávající zavazuje vystavit a zaslat dobropis na zboží (ne na dopravné!), a to nejpozději ve lhůtě 30 dnů od jeho přijetí.
Po převzetí podepsaného dobropisu se prodávající zavazuje zaslat na bankovní účet či fakturační adresu zákazníka zpět kupní cenu, a to nejpozději ve lhůtě 30 dnů.
Popřípadě, pokud si zákazník přeje dobropis proplatit v hotovosti, bude během 30 dnů od doručení podepsaného dobropisu písemně vyzván (na uvedený eMail) k vyzvednutí připravené hotovosti.

tedy jednoduše pokud budete něco vracet připravte se na nasledující proceduru: Vrátíte zboží – za 30 dní odešlou poštou dobropis vy ho obdržíte, podepíšete, pošlete zpět, oni si ho za 14 dní na poště vyzvednou, a teprve pak vám začíná plynout ono 30 denní období na vrácení peněz.

A další nestandardnost: Na vrácení zboží z eshopu, bez udání důvodu, je běžně 30 dní. A co na to jejich Obchodní podmínky:

V souladu s ustanoveními občanského zákoníku a zákona na ochranu spotřebitele má kupující právo vrátit zboží dodavateli do 14 dnů od jeho převzetí, a to bez udání důvodů.

A zrovna tak odstoupení od smlouvy v Záručních podmínkch:

e) Kupující je v souladu se Zákonem oprávněn ve všech stanovených případech odstoupit od smlouvy. Odstoupení od smlouvy nabývá platnosti, pokud je do čtrnácti dnů od převzetí zboží doručeno písemné prohlášení Kupujícího o odstoupení od smlouvy na adresu Prodávajícího a pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky.

Tedy pokud se náhodou nikdo z této firmy nebude obtěžovat dojít na poštu pro doporučené zásilky, pak je vaše odstoupení od smlouvy úplně k ničemu, protože jste nesplnili podmínky….

Toť vše.

About Mirek Šalamon

Jsem programátor na volné noze a cestovatel.
This entry was posted in Blog. Bookmark the permalink.

3 Responses to Jak jsme chtěli ušetřit…