Jak odejít od Vodafonu

Odejít od operátora je, zdá se, jednoduchá operace. Zavoláte na příslušnou linku a řeknete, že končíte a přecházíte k jinému operátoru. Obvykle vás ohromí neuvěřitelnou nabídkou a pokud jste dostatečně rozhodnuti odejít tak, při ukončení rozhovoru už máte speciální číslo, které se jmenuje ČVOP.

Potud jednoduché a srozumitelné.

Problém je v čísle samotném, pokud nejste dostatečně asertivní a spokojíte se se tím co vám nabídnou, ok, ale jste-li na svého operátora skutečně a opravdově nasrděni a neplánujete u něho zůstat déle než je nezbytně nutné (tak jako já) tak se obrňte trpělivostí, dejte si lahev dobrého vína na dobrou náladu a s pozitivní myslí se připravte a na delší boj, bude to chvíli trvat.

Jen na vysvětlenou: Platil jsem Vodafonu několik let za smlouvu na 4 TC celkem mrzký peníz. V listopadu 2016 mi končila smlouva. O prodlouženi jsem poprvé žádal v červnu 2016 a urgence opakoval se 14ti denní pravidelností až do srpna 2017. Světe div se, nedokázali jsme se domluvit a podepsat další smlouvu. Tarif s neomezeným voláním a 10GB internetu se z ceny 499,- se smouvou, rázem změnil na 1500,- bez smlouvy. Po více než roce pohár přetekl.

Ale abych se vrátil k tématu: ČVOP totiž obsahuje datum prvního možného dne přenosu k jinému operátorovi. Jinými slovy je to den, kdy nejdříve vás váš operátor pustí. Na převod samotný pak jsou 4 dny. Na první pohled by se mohlo zdát, že tu žádný zádrhel není. Na druhý pohled je to na vás (v tomto případě na mě) pěkná levárna.

Tedy já osobně jsem z různých diskuzí a z toho co jsem kde zaslechl, tušil nějakou lotrovinu předem a volal jsem připravený.

  • datum nového účetního období mám 25 v měsíci
  • volal jsem 4.8.2017
  • převod trvá pracovní 4 dny

Operátor na lince mi ČVOP ochotně připravil a nadiktoval. Jenže POZOR datum bylo na 21.9.2017! To znamená Vodafon mi naúčtuje za současné nehorázné ceníkové ceny bez smlouvy celý srpen a celé září. Už to se mi nelíbilo a vše vyvrcholilo letmým pohledem na kalendář v Outlooku kde z hrůzou zjistím, že 21.9. je, prosím pěkně, čtvrtek! Tedy ve čtvrtek mě VDFN pustí v pátek T-M pošle oznámení na ČTU a teprve v průběhu pondělí (možná) a nebo až v úterý bude číslo převedeno k T-M. Jenže pozor, pondělí už je 25.9. a tedy nové účetní období a to s sebou přináší vyčůranému operátorovi další měsíční poplatek a protože nemám smlouvu, tak podle obchodních podmínek v bode 6.3 za celý měsíc a bez jakékoliv debaty. Nemluvě o tom, že za ten samý měsíc budu muset zaplatit už i u nového operátora.

Jestli to mám říct jednoduše tak pokuta za opuštění Vodafone jsou 3 měsíční tarify! Gratuluji a děkujeme, že jste nás opustili.

Nejsem žádný velký hnidopich, ale když se mi něco nezdá tak se zeptám. Takže logicky následovala otázka kde-že najdu informaci, že mě můžou pustit až u konce následujícího období. A chce to být konkrétní, kde-že přesně v těch obchodních podmínkách to je? Následovala trapná pauza a 5 minut hudby, protože operátor netušil. Tak jsme dohledali VOP (platné od 6.11.2017) Kapitola 6. Ukončení smlouvy

Nás se týkají odstavce 6.1.2, 6.2 a 6.3 Celé aktuální podmínky od 11.6.2017 zde.
Tady jsou důležité 3 věci:
1, Odkaz na Podmínky přenositelnosti telefonních čísel.
2, Věta „pokud není dohodnuto jinak“
3, Smrtelný ostavec 6.3 „…při deaktivaci služby v průběhu zúčtovacího období, tj. i při přenosu telefonního čísla k jinému poskytovateli, nebude výše měsíčního poplatku za službu krácena“

Mimochodem velice zajímavě probíhala žádost na operátora, aby mi pomohl ty podmínky najít, protože jsem je skutečně nenašel. Opět několik minut hudby,  a pak: „já vám nadikutuju adresu kde jsou“, ne, ale to jste mě nepochopil, já si přeji, abychom je společně, teď, našli na Vašem webu, protože tam musí být a já nevím kde a strašně moc rád bych si je teď s Vámi přečetl. Pro představu: Vodafone má na webu v několika sekcích asi 400 dokumentů ke všemu možnému. Kdybyste to náhodou hledali tak Dokumenty ke stažení – Osobní a firemní – Podmínky – Podmínky a návrh slouvy – Podmínky služeb: a úplně dole ten nejvíc nejposlednější odkaz. Zde.

No a když jsme si společně přečetli Podmínky přenositelnosti a zjistili jsme, že tam skutečně a doopravdy žádné informace o datum přenosu svázaném ke dni konce účetního období nejsou, vrátil jsem se opět k jádru pudla a s neochvějným klidem v hlase jsem se opět dožadoval informace, na jakém základě lze beztrestně zneužívat další 3 měsíce moji peněženku. A znovu a znovu.. prostě rád bych dostal na svou jednoduchou otázku odpověď.  Po několika dalších hudebních produkcích byl rozhovor zakončen rezignací operátora „když mě to tady ten systém jinak nepustí“. Takže já děkuji a prosím si nadřízeného, stížnosti, informace a jiné oddělení, nebo kohokoliv kdo mi bude schopen fundovaně a písemně podat vysvětlení, proč a na jakém základě mi Vodafone nabízí takto nevýhodné datum. Operátora na lince upřímně lituji, uvědomuji si, že on konkrétně za to nemůže a obdivuji jeho hodinovou výdrž, kterou zvládal bez intonačních problémů. No prej mi někdo zejtra zavolá.

Zítra:
Slečna se představí, je z oddělení, které řeší převody čísel. A pochopitelně je to nesmysl co mi říkal ten operátor, sice existují nějaká omezení kdy a jak lze nebo nelze číslo převést, ale protože nemám žádnou smlouvu tak žádné překážky nejsou a můžou mě pustit hned. Děkuji to jsem potřeboval slyšet. ČVOP mám na 19.8.2017. Děkuji. Naslyšenou. A trvalo to ani ne 3 minuty…

Milý Vodafone, podezřívám tě, snad oprávněně, že se snažíš zneužít svého postavení, neznalosti svých smluvních partnerů a podvodně a tudíž nezákonně se obohacovat na úkor slabších a bezbranných. Nejsem právník, ale věřím, že nějaký paragraf by se na tvé chování mohl najít, nebo přiohnout tak jak to děláš ty sám.

About Mirek Šalamon

Jsem programátor na volné noze a cestovatel.
This entry was posted in Blog and tagged , , . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *